Terapija z otroki
izobraževanje Terapevtska obravnava otrok
Na Družinskem inštitut Bližina izvajamo terapije z otroki od dopolnjenega četrtega leta starosti dalje, ko ima otrok čustvene, vedenjske ali zdravstvene težave (ko zdravnik ne ugotovi somatskega vzroka zdravstvenih težav):
- neprimerno vedenje
- konflikti s sovrstniki
- težko navezovanje stikov z drugimi otroci
- zapiranje vase
- težave v šoli
- agresivnost do drugih
- nočne more, nespečnost
- strah, tesnoba, fobija (ne želi v vrtec, šolo,..)
- bolečine v trebuhu, glavoboli, neješčost
- hiperaktivnost
- travma, zloraba (psihično, fizično ali spolno nasilje)
- smrt družinskega člana
- razveza staršev
- prihod bratca, sestrice
Kako poteka terapija z otroki?
Starši pridejo na terapevtsko srečanje skupaj z otrokom. V primeru, ko sta starša razvezana in ne želita priti skupaj, prideta posamično z otrokom. Na prvem srečanju se naredi okvirni načrt terapevtskega dela in srečevanja (kdaj bo otrok prisoten na terapiji, kdaj bosta starša sama na terapiji; če sta starša razvezana, kdaj bo kateri od njiju prišel,…).
Terapija z otrokom se izvaja v obliki strukturirane igre s pripomočki (risalni pribor, glina, peskovnik, lutke). Tako lahko otrok projicira svoja občutja na predmete, igrače ali na risalni list. Npr. pri igri s peskovnikom, ki je trodimenzionalni pripomoček, otrok prihaja preko gibanja v stik s telesom, čutenji in hkrati razmišlja. Tako lažje ugotovimo na katerem področju mu gre dobro in kje ne ter vidimo kako otrok (ne)izraža svoja čustva. Preko kreativnih projekcij in varnega odnosa otrok vzpostavlja boljši kontakt s telesom, prihaja v stik s čutenji in se lahko na primeren način izrazi, kar mu omogoča okrepitev občutka za sebe in izboljšuje samopodobo.
Pomembno:
Večina otrokovega neprimernega oz. neobičajno vedenje govori o potrebi otroka, ki jo le-ta ne zna oz. ne zmore povedati z besedami tako kot odrasli. Ko se otrok ne počuti dobro, najpogosteje pokaže s svojim vedenjem. Če nima stika sam s seboj, ne more vedeti, kako se počuti in kako naj na primeren način izrazi to občutje. Pri tem je potrebno upoštevati, da želje staršev niso vedno enake otrokovim potrebam in da že skupni pogovor v varnem okolju lahko olajša marsikatero stisko.
Kako se vključiti?
Pokličite na številko 03/4925580 (Celje) oz. 040/130-155 (Ljubljana). Oglasila se bo telefonska tajnica, po pisku pustite vaše podatke in poklicali vas bomo nazaj.
Vključijo se lahko tudi brezposelni starši oz. tisti, ki so v šibkem finančnem stanju. Za le-te je terapevtska obravnava otrok brezplačna, kar omogočata Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in za občane Celja Mestna občina Celje.